Współpraca Międzynarodowa Projekt 'Circular Waste Water Management in conditions of 4 countries: Concepts, Approaches and Technologies ' w ramach programu Visegrad+
Pracownicy Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków w składzie:
• prof. dr hab. inż. Janusz R. Rak,
• dr hab. inż. Katarzyna Pietrucha-Urbanik, prof. uczelni (koordynator projektu po stronie Politechniki Rzeszowskiej),
• dr inż. Krzysztof Boryczko,
• dr inż. Izabela Piegdoń,
• dr inż. Andrzej Studziński,
• dr inż. Dawid Szpak,
• dr inż. Jakub Żywiec,
• oraz mgr inż. Magdalena Stręk,
uczestniczyli w projekcie "Circular Waste Water Management in Conditions of 4 Countries: Concepts, Approaches, and Technologies".
Projekt ten, finansowany przez program grantowy Visegrad+, był realizowany w okresie od 20 września 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.
W projekcie uczestniczyli również naukowcy z Czech (Uniwersytet Techniczny w Brnie, Centrum Badawcze AdMaS), Węgier (Uniwersytet w Miszkolcu), Słowacji (Uniwersytet Techniczny w Koszycach Stavebná fakulta TUKE - official) oraz Bośni i Hercegowiny (Uniwersytet w Banja Luce).
Celem nadrzędnym przedsięwzięcia była współpraca wiodących instytucji zajmujących się gospodarką wodno-ściekową, a także wymiana specjalistycznej wiedzy i doświadczeń. Realizacja tych założeń została osiągnięta poprzez organizację cyklu warsztatów, które odbywały się w krajach biorących udział w projekcie.
W warsztatach, które odbyły się w ramach projektu w Štrbské Pleso na Słowacji w dniach od 28 marca do 31 marca 2023 r. wzięli udział dr inż. Krzysztof Boryczko, dr inż. Izabela Piegdoń, dr inż. Dawid Szpak oraz dr inż. Jakub Żywiec. W czasie warsztatów zostały zaprezentowane wystąpienia o następującej tematyce:
• A method of assessing water intake and volume of network water tanks diversification, prelegent: dr inż. Krzysztof Boryczko,
• Water network management in accordance with water safety plans (WSP), prelegent: dr inż. Izabela Piegdoń.
Drugie warsztaty w ramach projektu odbyły się na Uniwersytecie w Banja Luce, w Republice Serbskiej, Bośni i Hercegowinie w dniach od 28 do 31 maja 2023 roku. Pracownicy katedry przedstawili następujące tematy:
• Risk Assessment of Water Intakes in South-Poland, prelegent: dr inż. Dawid Szpak,
• Human reliability assessment (HRA) role in the management of water supply system, prelegent: dr inż. Jakub Żywiec,
• A new approach to leak detection – reconstruction of the water network structure, real-time metering of the water network: dr inż. Andrzej Studziński.
Kolejne warsztaty odbyły się w Brnie oraz Velkých Bílovicach w Czechach i zostały zorganizowane przy współudziale Centrum Badawczego AdMaS oraz Wydziału Budownictwa Brneńskiego Uniwersytetu Technicznego od 4 do 7 października 2023 roku. W ramach tego wydarzenia odbyła się również konferencja "Urban Water 2023". W warszatatch oraz konferencji wzięli udział dr inż. Krzysztof Boryczko, dr inż. Izabela Piegdoń oraz mgr inż. Magdalena Stręk. Dr inż. Izabela Piegdoń przedstawiła wystąpienie pt.: Crisis water management in urban areas.
W ramach warsztatów przedstawiono łącznie 28 prezentacji oraz powstało 5 wspólnych publikacji naukowych z IF.
Dalsze informacje dotyczące projektu dostępne są na oficjalnej stronie internetowej: https://www.circularwastewater.eu/