Strona: Wycieczka studyjna do AdMaS Research Centre w Brnie, w Czechach. / Katedra Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków

Wycieczka studyjna do AdMaS Research Centre w Brnie, w Czechach.

2024-05-29
Mówi się, że podróże kształcą… W przypadku studentów ostatniego roku na kierunku Inżynieria Środowiska, stwierdzenie to jest niewątpliwie prawdą. W ramach prowadzonych zajęć seminaryjnych i działalności w Kole Naukowym Inżynierii Środowiska, grupa studentów studiów magisterskich w dniach 22.05 – 24.05.2024r. wraz z opiekunem dr inż. Izabelą Piegdoń mieli przyjemność wziąć udział w wyjeździe studyjnym do AdMaS Research Centre (Advanced Materials, Structures and Technologies) w Brnie, w Czechach. AdMaS jest częścią Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki w Brnie. To nowoczesny ośrodek naukowy i kompleksowa instytucja badawcza z zakresu inżynierii lądowej i wodnej.
Dzięki prowadzonej współpracy między pracownikami Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków WBIŚiA i pracownikami AdMaS Research Centre - Brno University of Technology, nasi studenci mieli doskonałą okazję zwiedzić obiekty infrastruktury krytycznej w mieście m.in. zmodernizowaną pompownię wody Bystrc w Brnie, pompownię wody Čebín wraz ze zbiornikiem wodociągowym oraz zbiornik wodociągowy Holé Hory w Brnie.
W trakcie swojego pobytu uczestnicy brali czynny udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników AdMaS Research Centre na temat m.in. błękitno-zielonej infrastruktury, nowoczesnych rozwiązań stosowanych w szeroko rozumianej gospodarce wodno-ściekowej, a także mieli szansę zapoznania się z dokumentacją projektową wybranej pompowni wodociągowej funkcjonującej na terenie Brna. Studenci mieli również możliwość uczestniczenia w zajęciach terenowych podczas których zapoznali się ze stanowiskami badawczymi na terenie Centrum Badawczego, na których przeprowadzane są zaawansowane badania naukowe, które tematycznie zbliżone były do realizowanych przez nich prac dyplomowych.
Największe wrażenie na studentach wywarły podziemne, zabytkowe już zbiorniki wodne na wzgórzu Žlutý kopec (Vodojemy na Žlutém kopci), niesamowita ich historia oraz piękno samej konstrukcji. W 2019 r. cały obszar na wzgórzu Žlutý kopec wraz z trzema zabytkowymi zbiornikami został uznany przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej za nieruchomy zabytek kultury. W ten sposób uratowano go przed zniszczeniem i stopniowo udostępniono zwiedzającym.
W trakcie wizyty w Brnie studenci mieli wiele okazji do zdobywania nowej wiedzy oraz utrwalania tej już zdobytej podczas studiów. Dzięki gościnności wszystkich pracowników AdMaS Research Centre wyjazd na długo pozostanie w pamięci, a nowe doświadczenia, zdobyta praktyczna wiedza oraz zawarte nowe znajomości na pewno pomogą w dalszym rozwoju zawodowym jak i osobistym naszych studentów.